Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

ORKIESTRY DĘTE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

“X POWIATOWY KONKURS POTRAW I PALM WIELKANOCNYCH”, 12 KWIETNIA 2014 R. – BIEŃKÓWKA

Wzorem ubiegłych lat w dniu 12 kwietnia 2014 r. w Bieńkówce odbyła się dziesiąta już edycja “Powiatowego Konkursu Potraw i Palm Wielkanocnych”, zorganizowanego przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Celem imprezy jak co roku była popularyzacja tradycyjnych zwyczajów i obrzędów ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi, pielęgnowanie i kultywowanie wielowiekowej tradycji oraz integracja społeczności gminy i powiatu. W konkursie wzięło udział 14 Kół Gospodyń Wiejskich powiatu suskiego startujących w dwóch kategoriach konkursowych: Potrawy Wielkanocne i Palma Wielkanocna. Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich Powiatu Suskiego biorące udział w konkursie zaprezentowały się znakomicie. Zachwycające Palmy Wielkanocne i czternaście pięknie przybranych i udekorowanych stołów, zastawionych pysznymi potrawami wielkanocnymi wzbudzały podziw komisji konkursowej i licznie przybyłych na konkurs gości. Ocenienie i wybranie tak pięknych Palm i wybornych Potraw było dla komisji konkursowej nie lada wyzwaniem. Zamian jednak przystąpiono do oceny Potraw i Palm, uczestniczki konkursu oraz przybyli goście obejrzeli występ młodzieży i dzieci z „Grupy Apostolskiej” z Bieńkówki pt. „Chrystus Połamany”. Degustacji przygotowanych przez gospodynie przysmaków towarzyszył koncert Kapeli Bugajskich.

W tegorocznym jury zasiedli: Edyta Starosta – etnograf, Zofia Bąbol – technik żywienia oraz Tadeusz Paleczny – kulturoznawca. Po gorących obradach zdecydowali, że w kategorii„Palma Wielkanocna” zostaną nagrodzeni następujący uczestnicy:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Jachówki
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Palczy
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Marcówki
Wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich z Żarnówki
Wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich z Bieńkówki

W kategorii „Potrawy Wielkanocne” komisja oceniała walory smakowe potraw, nawiązanie do tradycji, estetykę podania i dekorację stołu. Biorąc pod uwagę właśnie te kryteria komisja wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Budzowa
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Zachełmnej
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy Górnej
Wyróżnienie – Stowarzyszenie „Ojcowizna” z Tarnawy Dolnej
Wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich z Baczyna

Galeria