Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Klub Przyjaciół Biblioteki w Bibliotece Publicznej w Jachówce

Przygoda z klubem 4H rozpoczęła się w 1995 roku, kiedy to Pani Jolanta Janik (ówczesny pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Suchej Beskidzkiej) zaproponowała prowadzenie takiej działalności przy GOK-u w Jachówce Pani Elżbiecie Trzop, która prowadziła tam warsztaty plastyczne. Funkcjonowanie klubów 4H opierało się na pracy wolontariuszy, profesjonalistów, którzy pomagali młodzieży z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach w zdobywaniu wiedzy niezbędnej do rozwoju umiejętności życiowych. Praca w klubach- to nauka poprzez działanie, związane z wykonywaniem różnych zadań (w ramach projektów). W trakcie ich realizacji młodzież zdobywała młodych przyjaciół, uczyła się pracy w grupie z rówieśnikami jak i dorosłymi. Program 4H zapewniał im okazję do wystąpień publicznych i prezentacji efektów swojej pracy, a to sprzyjało rozwijaniu pewności siebie i wiary we własne siły. Członkami klubu 4H w Jachówce stali się uczestnicy warsztatów plastycznych. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu.

Oprócz działalności plastycznej, młodzież uczestniczy w różnych projektach, wyjazdach i warsztatach na terenie powiatu suskiego i nie tylko. m.in.:

– coroczne wakacyjne letnie obozy ( Zawoja, Ujsoły, Otmuchów, Stryszawa, Bielsko- Biała, Giebułtów, Ciszyn, Nowy Targ),

– szereg jednodniowych wyjazdów edukacyjnych m.in. do Babiogórskiego Parku Narodowego,

-udział w wielu warsztatach kulinarnych z pracownikami ODR w Suchej Beskidzkiej,

– coroczne wyjazdy pod hasłem „Poznaj swój region” połączone z warsztatami,

– organizowanie spotkań z Mikołajem w GOK-u w Jachówce (opracowanie scenariusza przedstawień teatralnych, wykonanie strojów, rekwizytów i dekoracji),

– udział w corocznych wigiliach klubowych na terenie powiatu,

– udział w corocznym Święcie Zabawki w Stryszawie- wiele nagród na podium w konkursie na najlepiej prezentującą się grupę,

– wyjazdy na majowe Wystawy Ogrodnicze w Suchej Beskidzkiej- wiele nagród w konkursie plastycznym pt. „Mój ulubiony kwiat”.

Klub 4H w Jachówce działał bardzo prężnie pod przewodnictwem Pani Elżbiety Trzop. Zdobywał  wiele nagród m.in.:

-na najlepiej prowadzoną Kronikę Klubową w Bielsku- Białej,

– w 1997 roku Elżbieta Trzop uczestniczyła w tygodniowym międzynarodowym zlocie liderów 4H w Triesdorfie (Bawaria) pod hasłem „Keeping diversity – forming Europe”, gdzie przedstawiciele 20’u krajów europejskich prezentowali swoją kulturę i tradycję narodową,

-w 2001 roku członkowie zaprezentowali swoje prace w Senacie w Warszawie,

– Weronika Trzop w 2011 roku uczestniczyła w czterotygodniowym wyjeździe do USA, do stanu Michigan, gdzie reprezentowała Polskę w zjeździe liderów klubów 4H.

Klub 4H z Jachówki  wysłał swoja delegacje na tegoroczną Suską Majówkę. Podczas Wystawy Ogrodniczej 30.04.2016 r. zorganizowany został konkurs plastyczny „Mój ulubiony kwiat” w którym wzięliśmy czynny udział. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności warsztatowiczów powstały prace docenione przez jury. Za „Irysy Wyspiańskiego” wykonane z użyciem kleju na gorąco i bibuły zajęliśmy ex aequo I miejsce, wyróżnienie otrzymała również wspólna praca „Nasz bukiet kwiatów” wykonana metodą narzutu gipsowego. W nagrodę uczestnicy otrzymali dyplomy, książki oraz kwiaty, które wspólnie posadziliśmy w kwietniku przed Biblioteką Publiczną w Jachówce.  Wszyscy zgodnie obiecaliśmy o nie dbać i je pielęgnować, są symbolem Naszych nieustannie rozwijających się talentów.

Od 2020 r. Klub 4H został przekształcony w Klub Przyjaciół Biblioteki. Opiekunem Klubu jest Pani Anna Gigoń. 

IMG_20160430_1239399 (1)

DSC_5460

DSC_5455

DSC_5451

DSC_5452

DSC_5454

DSC_5456

DSC_5457

DSC_5458

DSC_5459

DSC_5461

IMG_20160430_095331

IMG_20160430_101105

IMG_20160430_101740

IMG_20160430_105333

IMG_20160430_120333

Rok 2016 przyniósł kolejne zmiany i kolejne sukcesy. Przewodnictwo Klubu 4 H z Jachówki przejęła Pani Anna Gigoń. W tegorocznym konkursie „Mój ulubiony kwiat” Klub otrzymał I miejsce za pracę „Irysy Wyspiańskiego” oraz wyróżnienie za bukiet kwiatów wykonany techniką narzutu gipsowego.

dyplom1

dyplom2

Lata 2014/2015, to kolejne sukcesy. Tym razem pod okiem Pani Elizy Sikory Klub 4H zdobył II miejsce w Konkursie Produkt Lokalny Podbabiogórza za misternie wykonanego zająca  z siana.

dyplom3

W 2013 roku przewodnictwo klubu przejęła Pani Bernadety  Żołnierek . Rok ten przyniósł kolejny sukces dla Klubu 4H, otrzymał on bowiem III miejsce za najlepiej prezentującą się grupę podczas XVII Święta Zabawki Ludowej w Stryszawie.

dyplom4

Ogromnym sukcesem było zdobycie przez Panią Elżbietę Trzop w 2012 roku wyróżnienia w XII Krajowym Konkursie Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Piniążka i Donalda Evans’a organizowanego przez Fundacje Klubów 4 H w Polsce.

dyplom5