Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

Zespół Regionalny

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

Klub Przyjaciół Biblioteki w Bibliotece Publicznej w Budzowie

Historia  Klubu  „4H” w Budzowie, działającego w Ruchu „4H” realizującym międzynarodowy program dla dzieci i młodzieży małych miast i wsi sięga roku 1999.

Dnia 7 stycznia 1999 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie klubu „4H” w Budzowie. Zorganizowała się 33 osobowa grupa dzieci chętnych do działania. Na tym spotkaniu obecna była pani Jolanta  Janik z Ośrodka Doradctwa Rolniczego w Suchej Beskidzkiej , która zapoznała  grupę z historią Fundacji Edukacyjnej „4H” w Polsce oraz z zasadami funkcjonowania klubów.  Zgodnie z tymi zasadami trzeba było wybrać opiekuna grupy i jej lidera. Od 1999 roku funkcję tę pełniła Barbara Łuczak – bibliotekarka.

 Już w lutym 1999 roku dzieci wzięły udział w konkursie „Obrzędy kolędnicze”, który odbył się w Stryszawie. 4 czerwca miał miejsce kolejny wyjazd do Stryszawy na „Święto zabawki”. Co roku młodzież i dzieci uczestniczą w Powiatowych Spotkaniach Wigilijnych  Klubów „4H”. Często wracamy wspomnieniami do atrakcji obozowych i wycieczkowych: Szczawnica, Krynica, Góry Świętokrzyskie, Leskowiec, Jałowiec.  Każdego roku organizowane były i są nadal, różne zajęcia, spotkania i wyjazdy. Odbyły się spotkania promujące zdrową żywność, zdrowy styl życia oraz ekologię. Na zajęciach kulinarnych robione były zdrowe sałatki a nawet wypieki. „ Jak dbać o swoją cerę” to motto zajęć z kosmetyczką. Pierwsze zajęcia plastyczne polegały na robieniu dekoracji na Wielkanoc. Później były warsztaty bibułkarskie, na których uczyliśmy się robienia kwiatków z bibuły. Wykonywane kwiaty wykorzystywane były  robienia bukietów i do palm wielkanocnych. Nie lada wyzwaniem był udział w ogólnopolskiej akcji „Najlepsi Przedsiębiorcy” oraz w Krajowym Zlocie Klubów „4H”. Klub z Budzowa każdego roku w maju był obecny na Wystawie Ogrodniczej w Suchej Beskidzkiej.

We współpracy z GKds.PiRPAiN uczestniczono w różnych programach i akcjach profilaktycznych (np: wybór sklepu przyjaznego dzieciom).

Dni Gminy Budzów były okazją dla klubowiczów do zaprezentowania swoich prac plastycznych. W czasie ferii zimowych dziewczęta czytały  bajki przedszkolakom i pomagają w przeprowadzeniu niektórych konkursów bibliotecznych.

Działalność Klubu „4H” w Budzowie angażowało się 6 -10 osób. Była to niewielka grupa, ale ciągle obecna i stawiająca sobie nowe wyzwania. Od 2020 r. Klub 4H został przekształcony w Klub Przyjaciół Biblioteki.