Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

„WYPRAWA NA BIEGUN PÓŁNOCNY”, CZYLI ZAJĘCIA LITERACKO – SENSORYCZNE W BIBLIOTECE , BUDZÓW, 14 LUTEGO 2024 R.

W dniu 14 lutego 2024 r. w ramach tegorocznych ferii zimowych z biblioteką, w Bibliotece Publicznej  w Budzowie zostały zorganizowane zajęcia literacko – plastyczne dla przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Budzowie. Wszyscy uczestnicy wspólnie wybrali się na mroźną wyprawę aż na biegun północny by poznać tą niesamowitą i niedostępna dla wszystkich krainę.
              W pierwszej części zajęć dzieci dowiedziały się z książek, gdzie znajdują się bieguny, poznały uroki życia zwierząt polarnych, odgłosy jakie wydają oraz warunki życia ludzi, którzy mieszkają w Artyce. Po zakończeniu części teoretycznej uczestnicy mieli okazję wysłuchać bajki czytanej na głos przez bibliotekarza o „Wilku, który się zgubił”. Bajka, dzięki wierszowanej formie, pouczającej treści i pięknym ilustracjom przykuła uwagę wszystkich zgromadzonych. W wolnym czasie, przedszkolaki mogły pobawić się książeczkami sensorycznymi i przejrzeć książki dotyczące Arktyki i Antarktydy.             
               Druga część zajęć była oparta na sensoplastyce, czyli plastyce sensorycznej. Sensoplastyka podobnie jak zabawa sensoryczna wpływa na stymulację wszystkich zmysłów dziecka i rozwój całego organizmu. Stymulacja receptorów wpływa na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej, tym łatwiej nam się myśli, a umysł dziecka jest bardziej chłonny na nową wiedzę i doświadczenia.  Takie zajęcia artystyczne wspaniale wspierają samodzielność i kreatywności dzieci. Do zabaw sensorycznych przygotowane zostało kilka stanowisk nawiązujących do Arktyki. Pierwszym z nich było specjalne podświetlane pudełko na którym dzieci w wysypanej mące mogły malować palcami wszystko co podsunęła im wyobraźnia. Kolejnym punktem było łowienie magnetycznych ryb w arktycznym przeręblu, a zaraz obok na dzieci czekało pudełko z figurkami arktycznych zwierząt, kolorowymi pomponikami, śnieżynkami oraz barwionym ryżem. W części „mokrej” pojawiło się pudełko z barwionym makaronem i szyszkami oraz z cieczą nieniutonowską z której należało wyłowić różne, ukryte wcześniej elementy. Ostatnim punktem było malowania na mleku gdzie dzieci mogły się wyciszyć i cieszyć z ciekawych, abstrakcyjnych esów i floresów, które swobodnie powstawały na mleku.
               Zima chyba zapomniała o dzieciach w te ferie zimowe jednak przedszkolakom nie przeszkodziło to we wspaniałej “zimowej” przygodzie. Różnorodne doznania sensoryczne i czas na wspaniałą zabawę bez ograniczeń w myśl zasady „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko” dostarczyły dzieciom wiele radości.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Galeria

Wyprawa na Biegun Północny zajęcia literacko sensoryczne Wyprawa na Biegun Północny zajęcia literacko sensoryczne Wyprawa na Biegun Północny zajęcia literacko sensoryczne Wyprawa na Biegun Północny zajęcia literacko sensoryczne Wyprawa na Biegun Północny zajęcia literacko sensoryczne