Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

WARSZTATY PLASTYCZNE

Działalność warsztatów plastycznych:

Od 1999 roku Biblioteka i środek Animacji Kultury Gminy Budzów organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci gminy Budzów.   Głównym celem zajęć jest zapoznanie dzieci min.  z różnymi dziedzinami sztuki ludowej. Warsztaty dają uczestnikom możliwość przetworzenia przekazanych wiadomości podczas wykonywania zadań typowo warsztatowych, praktycznie zapoznając m.in. z sztuką ludową, historią naszego regionu i charakterystycznych dla Podbabiogórza zwyczajów ludowych. Podczas zajęć dzieci poznają technikę zdobnictwa ludowego, bibułkarstwa, rzeźbiarstwa, malarstwa na szkle, zdobnictwa, płaskorzeźby z masy papierowej, origami,  ekozabawek z siana, pudełka na prezenty.    Ponadto dzieci poznają- techniki rysunkowe: rysowanie ołówkiem, kredką,  węglem, świecą, techniki malarskie: malowanie kredkami ołówkowymi i świecowymi, farbami plakatowymi, akwarelami, technika „mokre w mokrym”, malowanie kolorowymi tuszami, malowanie na podkładzie z drewna i z folii aluminiowej, Inne techniki: wydzieranki z papieru, kolorowych gazet  i bibuły, frottage, collage, wycinanki z kolorowego papieru,  odbijanie wzoru za pomocą ziemniaków, lepienie  z plasteliny i masy solnej,  zwierzęta wykonane    z naturalnego materiału jak szyszki i kasztany. Uczestnicy warsztatów wykonują również ciekawe formy przestrzenne takie jak: roboty z kartonowych pudeł, eko- zabawki z siana, czy wiatraki i bibułkowe ptaszki. Dzieci pracują  w formie indywidualnej jak i grupowej wykonując np. wspólny rysunek na papierze.  Na bieżąco  jest aktualizowana ekspozycja prac w Filii Bibliotecznej w Jachówce.   Na zajęcia uczęszcza 21 dzieci. Warsztaty odbywają się raz w tygodniu –  w poniedziałek. Zajęcia prowadzi  Pani Anna Gigoń.

WARSZTATY PLASTYCZNE 
GOK W JACHÓWCE
ŚRODA
14.00 – 16.00
 
BiOAK W BUDZOWIE
SOBOTY: (Grupa I)
12.00 – 14.00
SOBOTY: (Grupa II) 14.00 – 16.00
 
Prowadząca: Anna Gigoń

Warsztaty plastyczne online: “Zakładka do książki metodą origami”


Warsztaty plastyczne online: “Zając z włóczki”

Warsztaty plastyczne online: “Krokus z krepiny” 

 Relacje:

Jesienne prace plastyczne: W ostatnim czasie na zajęciach zapanowała jesienna atmosfera. Uczestnicy własnoręcznie wykonali jesienne prace poznając różne techniki plastyczne. Pierwszą z cyklu jesiennych zajęć była dynia wykonana metodą paper-mache, następnie uczestnicy stworzyli obraz metodą graficzną, a zwieńczeniem cyklu była sowa wykonana z jesiennych liści. Ciekawym i bardzo wymagającym zadaniem na warsztatach,  z którym uczestnicy poradzili sobie wspaniale były obrazy wykonane metoda string- art, polegającą na przeplataniu kolorowych nici pomiędzy uprzednio wbitymi gwoździkami tworzącymi różne kształty. Cały proces powstawania pracy został wykonany własnoręcznie przez dzieci, dlatego satysfakcja z ich wykonania była przeogromna i sprawiła uczestnikom wiele radości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z niektórych zajęć.

Uczestnicy warsztatów podczas zbierania darów jesieni - materiałów potrzebnych do wykonania prac plastycznych
Uczestnicy warsztatów podczas  wykonywania prac plastycznych
Uczestnicy warsztatów podczas  wykonywania prac plastycznych
Uczestnicy warsztatów prezentują swoje prace
Prace plastyczne wykonane przez uczestników warsztatów
Prace plastyczne wykonane przez uczestników warsztatów

Rzeźby z piasku: Z nadejściem wiosny i pierwszymi promykami słońca warsztaty plastyczne wyszły w plener. Postanowiliśmy zaczarować wiosnę by pozostała z nami na dłużej dlatego tematem była właśnie wiosna. Powstały rysunki kredą  i  rzeźby z piasku m.in. różnorodne Panie Wiosny i ich zamki , więzienia dla Pani Zimy, kwiaty, zwierzęta  i wiele, wiele innych. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest Land art, czyli sztuka ziemi. Prace powstały z wykorzystaniem  naturalnych surowców, w naszym  przypadku  piasku, kamieni, roślin i szyszek. Kolejny raz uczestnicy stanęli na wysokości swojej kreatywności świetnie się przy tym bawiąc.

IMG_20160331_170653
IMG_20160331_170550
IMG_20160331_155156

Róża i książka: W ramach Międzynarodowego Dnia Książki, warsztaty  plastyczne postanowiły włączyć się w akcje Róża i Książka organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Jachówce. Uczestnicy warsztatów tchnęli nowe życie w stare książki. Podczas dwóch spotkań powstały róże z kartek książek przeznaczonych na makulaturę. Róże przekazaliśmy do Biblioteki, gdzie w ramach akcji wraz z wypożyczoną książką, wypożyczający dostawał również Naszą róże.

DSC_5466
DSC_5473

Klub 4H z Jachówki  wysłał swoja delegacje na tegoroczną Suską Majówkę. Podczas Wystawy Ogrodniczej 30.04.2016 r. zorganizowany został konkurs plastyczny „Mój ulubiony kwiat” w którym wzięliśmy czynny udział. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności warsztatowiczów powstały prace docenione przez jury. Za „Irysy Wyspiańskiego” wykonane z użyciem kleju na gorąco i bibuły zajęliśmy ex aequo I miejsce, wyróżnienie otrzymała również wspólna praca „Nasz bukiet kwiatów” wykonana metodą narzutu gipsowego. W nagrodę uczestnicy otrzymali dyplomy, książki oraz kwiaty, które wspólnie posadziliśmy w kwietniku przed Biblioteką Publiczną w Jachówce.  Wszyscy zgodnie obiecaliśmy o nie dbać i je pielęgnować, są symbolem Naszych nieustannie rozwijających się talentów. To Nasz pierwszy wspólny sukces i na pewno nie ostatni!

IMG_20160430_1239399 (2)
DSC_5460
DSC_5455

Świnka skarbonka: Mali twórcy zaoszczędzili!. Każdy uczestnik stworzył indywidualnie niesamowitą skarbonkę, pojawiły się świnki, kotki i króliczki.  Arcydzieła powstały  metodą upcyclingową, za pomocą balona, starych gazet, krochmalu oraz opakowań po jajkach. Upcycling polega na przerabianiu starych, niepotrzebnych rzeczy na cele użytkowe lub dzieła sztuki, ta metoda wymaga kreatywności i twórczego podejścia do tematu.

DSC_5524
DSC_5520
DSC_5516

Drzewo marzeń: Podobno by spełnić marzenie trzeba je najpierw uwolnić z głowy, dlatego My przenieśliśmy je do naszej pracowni. Uczestnicy w parach najpierw przygotowywali gałęzie drzewa, ozdabiając je kolorowymi włóczkami i bibułą. Następnie z opakowań po jajkach i rolkach po papierze toaletowym powstały liście i kwiaty, które później pomalowali. Najwyższe obroty twórczości spowodowały również, że powstały kolorowe motyle i ptaki. Na samym końcu każdy na szarym papierze namalował swoje marzenie lub marzenia, które wmontowaliśmy w pień zrobiony ze starej rury. Po doklejeniu gałęzi wspólnie powstało jedyne w swoim rodzaju kolorowe drzewo marzeń, dzięki któremu znajdujące się na nim marzenia na pewno  się spełnią!

IMG_20160407_151911
IMG_20160421_185619
IMG_20160407_163552

Baranki: U nas nic się nie marnuje! Pozostałe bazie po pracach nad palmami wielkanocnymi postanowiliśmy twórczo wykorzystać. Będąc w okresie około wielkanocnym każdy z uczestników stworzył puszystego baranka. Hasał on sobie po hali, po łace, w blasku słońca i z kotkami, bo nic nie ogranicza Naszej wyobraźni!

Maski karnawałowe:  Bal  karnawałowy bez masek traci swój urok, dlatego też postanowiliśmy zrobić je sami od A do Z. W ramach warsztatów powstały specjalne idealnie dopasowane maski, które każdy z uczestników zrobił sobie sam.  W pierwszej części warsztatów powstały maski bezpośrednio na twarzach  przy pomocy starych gazet i kleju. Praca ta wymagała dużej cierpliwości i współpracy, bo działania opierały się na pracy w parze. W drugiej części każdy ozdabiał swoją maskę według uznania. Powstały maski błyszczące i kolorowe niczym nieustępujące  prawdziwym  maskom weneckim!

Warsztaty plastyczne podczas ferii 2017

W okresie Ferii Zimowych odbywały się także warsztaty plastyczne. Tegoroczne warsztaty upłynęły w bardzo twórczej atmosferze. Na zajęciach dzieci zapoznały się z pop-artem oraz twórczością Andy’ego Warhol’a, każdy z uczestników stworzył własną wariację na temat autoportretu, inspirowaną pracami poznanego artysty. Dzieci stworzyły również kartki walentynkowe oraz „kotełkowe” pojemniczki na różności, wykonane ze starych butelek plastikowych. Podsumowaniem była wspólna zabawa na balu karnawałowym.

IMG_0975
IMG_0973

Galeria