Podczas warsztatów plastycznych w czasie tegorocznych ferii w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Budzów uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z różnorodnymi technikami plastycznymi. W duchu „zero waste”, czyli generowaniu jak najmniej odpadów, a tym samym świadomym dbaniu o środowisko, zamiast gotowego prezentu, dzieci biorące udział w warsztatach własnoręcznie stworzyły prezenty dla Babci i Dziadka. Wielokolorowe lampiony z motywem serca powstały ze słoików i kolorowej bibuły. Metoda zdobienia polegała na misternym obklejeniu całej powierzchni słoika za pomocą gładkiej bibuły, a następnie ozdobieniu jej wg własnego uznania. Praca nad lampionem wymagała nie lada cierpliwości, ale efekt końcowy wart był całej włożonej w nie pracy. Dziadkowie obdarowani zostali również ramkami na zdjęcia zrobionymi z drewnianych patyczków po lodach. Ramki ozdobione zostały kwiatami, serduszkami, a także motywami ulubionych postaci, które uczestnicy misternie układali z kolorowych koralików.
Tydzień później, wykorzystując stare pudełko po butach, uczestnicy warsztatów stworzyli teatrzyki cieni. Teatr cieni to bardzo stary gatunek teatru lalkowego. Jego korzenie sięgają Dalekiego Wschodu, a polega na obserwacji przez widza cieni rzucanych na ekran. Dzieci biorące udział w zajęciach kompleksowo przygotowały swoje przedstawienia od stworzenia sceny, poprzez scenografię, rekwizyty, a także scenariusz. Inspirując się swoimi ulubionymi bajkami, a także grami min. „Czerwonym Kapturkiem”, „Przygodami Kota Filemona”, „Kopciuszkiem” czy grą „Among Us” uczestnicy warsztatów stworzyli postacie oraz wcielili się w animatorów i ożywili swój teatr cieni. Możliwości zabaw teatrzykiem jest nieograniczona, a dla tak kreatywnych i pomysłowych dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne nie ma końca.
Na zakończenie ferii uczestnicy warsztatów plastycznych stworzyli z plastikowych butelek pojemniki , które mogą spełniać różne funkcje w zależności od potrzeby. Urocze pojemniki w kształcie zwierząt mogą stać się wielofunkcyjnymi pojemnikami, wazonikami lub doniczkami na kwiaty. Wykonanie pojemnika opierało się na metodzie paper-mache, która polega na obklejaniu przedmiotu fragmentami starych gazet przy użyciu kleju stworzonego z krochmalu. Po pierwszej bardziej pracochłonnej i wymagająca skupienia części, nastąpiła bardziej relaksująca, podczas której dzieci pomalowały farbami pojemniki nadając im osobisty charakter. Powstały różnorodne pojemniki przedstawiające kotki, świnkę, a nawet jednorożca.
Stworzenie z pozornie niepotrzebnych przedmiotów prawdziwych arcydzieł jest dla dzieci ogromnie satysfakcjonująca, a dodatkowo uświadamia, że przetworzenie śmieci w przydatne przedmioty nie jest trudne i zachęca do własnych, samodzielnych ekologicznych eksperymentów twórczych w przyszłości.