Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

Zespół Regionalny

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

WARSZTATY PLASTYCZNE W GMINIE BUDZÓW

Podczas warsztatów plastycznych w czasie tegorocznych ferii w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Budzów uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z różnorodnymi technikami plastycznymi. W duchu “zero waste”, czyli generowaniu jak najmniej odpadów, a tym samym świadomym dbaniu o środowisko, zamiast gotowego prezentu, dzieci biorące udział w warsztatach własnoręcznie stworzyły prezenty dla Babci i Dziadka. Wielokolorowe lampiony z motywem serca powstały ze słoików i kolorowej bibuły. Metoda zdobienia polegała na misternym obklejeniu całej powierzchni słoika za pomocą gładkiej bibuły, a następnie ozdobieniu jej wg własnego uznania. Praca nad lampionem wymagała nie lada cierpliwości, ale efekt końcowy wart był całej włożonej w nie pracy. Dziadkowie obdarowani zostali również ramkami na zdjęcia zrobionymi z drewnianych patyczków po lodach. Ramki ozdobione zostały kwiatami, serduszkami, a także motywami ulubionych postaci, które uczestnicy misternie układali z kolorowych koralików.

Tydzień później, wykorzystując stare pudełko po butach, uczestnicy warsztatów stworzyli teatrzyki cieni. Teatr cieni to bardzo stary gatunek teatru lalkowego. Jego korzenie sięgają Dalekiego Wschodu, a polega na obserwacji przez widza cieni rzucanych na ekran. Dzieci biorące udział w zajęciach kompleksowo przygotowały swoje przedstawienia od stworzenia sceny, poprzez scenografię, rekwizyty, a także scenariusz. Inspirując się swoimi ulubionymi bajkami, a także grami min. “Czerwonym Kapturkiem”, “Przygodami Kota Filemona”, “Kopciuszkiem” czy grą “Among Us” uczestnicy warsztatów stworzyli postacie  oraz wcielili się w animatorów i ożywili swój teatr cieni. Możliwości zabaw teatrzykiem jest nieograniczona, a dla tak kreatywnych i pomysłowych dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne nie ma końca.

Na zakończenie ferii uczestnicy warsztatów plastycznych stworzyli z plastikowych butelek pojemniki , które mogą spełniać różne funkcje w zależności od potrzeby. Urocze pojemniki w kształcie zwierząt mogą stać się wielofunkcyjnymi pojemnikami, wazonikami lub doniczkami na kwiaty. Wykonanie pojemnika opierało się na metodzie paper-mache, która polega na obklejaniu przedmiotu fragmentami starych gazet przy użyciu kleju stworzonego z krochmalu. Po pierwszej bardziej pracochłonnej i wymagająca skupienia części, nastąpiła bardziej relaksująca, podczas której dzieci pomalowały farbami pojemniki nadając im osobisty charakter. Powstały różnorodne pojemniki przedstawiające kotki, świnkę, a nawet jednorożca.

Stworzenie z pozornie niepotrzebnych przedmiotów prawdziwych arcydzieł jest dla dzieci ogromnie satysfakcjonująca, a dodatkowo uświadamia, że przetworzenie śmieci w przydatne przedmioty nie jest trudne i zachęca do własnych, samodzielnych ekologicznych eksperymentów twórczych w przyszłości.

Galeria