Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

POWIATOWY KONKURS „BABIOGÓRSKA SZOPKA REGIONALNA”, 17 STYCZNIA 2016 R. – BUDZÓW

 „I pomyśl jakie to dziwne
że Bóg miał lata dziecinne,
matkę, osiołka, Betlejem”
Ks. Jan Twardowski

 

Od lat region Podbabiogórski słynie z kultywowania tradycji i jej pieczołowitego dokumentowania, po to, aby pozostała w naszej pamięci i stała się świadectwem przeszłości. Jednym z przejawów kontynuowania dawnych tradycji jest Konkurs Szopek Babiogórskich, który wpasował się w niezwykły klimat Podbabiogórza dodając mu niepowtarzalnego kolorytu i charakteru. Wzorem lat ubiegłych dnia 17 stycznia 2016 roku w Kościele Parafialnym w Budzowie odbyła się uroczystość rozdania nagród XV już edycji Powiatowego Konkursu „Babiogórska Szopka Regionalna”. Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonali Jego Ekscelencja ksiądz biskup Grzegorz Ryś, starosta powiatu suskiego Józef Bałos i wójt gminy Budzów Jan Najdek. Ku radości organizatorów konkursu – Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zamysłem organizatorów było zbudowanie szopki, która obok tradycyjnego charakteru, nawiązywać będzie do pięknych i malowniczych podbabiogórskich krajobrazów, wprowadzenie do niej pełnej zadumy Babiej Góry – jako tła do oddania klimatu Cudu Narodzenia Pańskiego. W kompozycjach nie powinno zabraknąć myśli architektonicznej, przemyśleń kompozycyjnych i materiałowych z wykorzystaniem elementów regionalnych – podbabiogórskiego krajobrazu, zabytków, architektury, budownictwa, elementów wyposażenia wnętrz. Wszystko to powinno być okraszone walorami etnograficznymi. Biorące udział w konkursie szopki spełniały oczekiwania jury i organizatorów konkursu. Cechowały się poprawnością technicznego i materiałowego wykonania, wiernością odtworzenia form, dostosowaniem się do wymogów regulaminowych konkursu. Misternie wykonane, piękne i niepowtarzalne prace konkursowe budziły podziw i zachwycały swoim urokiem nie tylko komisję konkursową, ale i zwiedzających wystawę pokonkursową. W każdej kategorii dostrzec można było niezwykłe zaangażowanie i trud wykonawców. I co niezwykle ważne prezentowane szopki mają nie tylko wartość artystyczną, regionalną, ale przede wszystkim dokumentalną i dydaktyczną. Zwłaszcza szopki dziecięce i młodzieżowe dają nadzieję i są żywym dowodem na to, że tradycje szopkarskie nie zaginą.

OTO WYNIKI KONKURSU:
I. Kategoria „Szopka Rodzinna”
I miejsce: Rodzina Targoszów z Grzechyni
I miejsce: Anna Kulak z Budzowa
II miejsce: Anna i Barbara Palichleb z Kukowa
II miejsce: Amelia, Iwona, Tomasz i Bartosz Nieciąg z Suchej Beskidzkiej
III miejsce: Filip Ziembański i Ewa Starzak z Bystrej
Wyróżnienie: Magdalena, Krystyna i Aleksandra Baca z Lachowic

I. Kategoria „Szopka Dziecięca”
I miejsce: Kółko Plastyczne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baczynie
I miejsce: Martyna Bachul, Gabriela Basiura, Sandra Gospodarczyk i Gabriela Kozłowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Jordanowie-Filia Toporzysko
II miejsce: Zuzanna i Mikołaj Ocieczek ze Szkoły Podstawowej w Wieprzcu
Wyróżnienie: Kółko Biblijne przy Szkole Podstawowej w Łętowni
Wyróżnienie: Patryk Kachel ze Szkoły Podstawowej w Kukowie

I. Kategoria „Szopka Młodzieżowa”
I miejsce: Tomasz Koziołek z Gimnazjum w Budzowie
II miejsce: Młodzież działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jordanowie
III miejsce: Karolina Liszka i Joanna Gałęk z Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej

Twórcom szopek serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy na kolejną edycję. Serdeczne podziękowania składamy Ks. Proboszczowi Parafii w Budzowie – Ks. Zbigniewowi Kaleciakowi za poniesiony trud i wszelką pomoc przy organizacji konkursu.

Informujemy również, że wystawa pokonkursowa będzie trwać do dnia 21 stycznia.

Galeria