Dnia 12 marca 2013 r. w Zachełmnej odbyły się gminne spotkania z poezją i prozą. W tym roku organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa w Zachełmnej i Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów. Głównym celem konkursu było zaprezentowanie najciekawszych dzieł literatury polskiej i obcej oraz popularyzacja piękna i kultury języka polskiego. Każda szkoła mogła zgłosić po 4 recytatorów. W konkursie wzięło udział 28 uczniów z wszystkich szkół podstawowych gminy. Przy doborze repertuaru należało kierować się walorami literackimi, artystycznymi i wychowawczymi utworu oraz doborem dostosowanym do możliwości wykonawczych recytatora. W pracy z uczniem należało zwracać uwagę na zrozumienie treści, naturalność wypowiedzi i poprawność dykcji. Uczestnicy przygotowali do konkursu po dwa utwory: jeden pisany prozą (fragment), drugi utwór poetycki. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Przygotowany repertuar był ciekawy, pokazywał możliwości interpretacyjne recytujących i w większości dostosowany do możliwości wykonawczych recytatora. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Konkursowe zmagania oceniała Komisja w składzie:
1. Pani Barbara Wierzbicka – nauczyciel jęz. polskiego w Gimnazjum w Budzowie
2. Pani Krystyna Szczepaniak – polonistka, przewodnicząca Rady Gminy w Budzowie
3. Pani Danuta Kawa – dyrektor BiOAK gminy Budzów
Komisja konkursowa dokonała oceny recytatorów według następujących kryteriów:
1. Dobór repertuaru
2. Interpretacja tekstu
3. Kultura słowa
4. Ogólny wyraz artystyczny
przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
KATEGORIA KLAS I-III
I miejsce
Maria Głuc z SP nr 1 w Budzowie za interpretację wiersza Danuty Wawiłow „A jak będę dorosła” i prozy Małgorzaty Musierowicz „Szósta klepka”.
II miejsce
Jan Sałapat z SP w Bieńkówce za interpretację wiersza Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” i prozy Francesca Simon „Koszmarna księga koszmarnego Karolka”.
III miejsce
Jakub Mirocha z ZSP w Baczynie za interpretację wiersza Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” i prozy Anny Lewkowskiej „Sposób na krasnoludki”.
Wyróżnienie:
Krzysztof Kot z ZSP w Palczy za interpretację wiersza Jana Brzechwy „Leń” i prozy Grzegorza Kasdepke „Kacper z szuflady: Matematyka – mniam – mniam”.
Wyróżnienie:
Wiktoria Trzop z SP w Jachówce za interpretację wiersza Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” i prozy Jadwigi Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem”.
KATEGORIA KLAS IV-VI
I miejsce
Katarzyna Wrzodek z SP w Zachełmnej za interpretację wiersza Marii Terlikowskiej „Ziółko” i prozy Clive Staples Lewis`a „Lew czarownica i stara szafa”.
II miejsce
Tobiasz Urbański z ZSP w Palczy za interpretację wiersza Adama Mickiewicza „Komar” i prozy Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa”.
III miejsce
Joanna Głuc z SP nr 1 w Budzowie za interpretację wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” i prozy „Konkurs muzyczny”.
Wyróżnienie:
Gabriela Malina z ZSP w Baczynie za interpretację wiersza Juliana Tuwima „Dwa wiatry” i Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.
Wyróżnienie:
Julia Kołacz z SP w Bieńkówce za interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim” i prozy Sharon Creech`a „Absolutnie zwyczajny chaos”.
W wyniku eliminacji gminnych zostało wyłonionych 4 recytatorów, którzy będą reprezentować gminę Budzów na Powiatowym konkursie Recytatorskim w Makowie Podhalańskim. Są to następujący uczniowie: Maria Głuc, Katarzyna Wrzodek, Jan Sałapat, Tobiasz Urbański. Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gratulacje, a laureatom życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.