Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

TWÓRCY LUDOWI

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, 12 MARZEC 2013 R. – ZACHEŁMNA

Dnia 12 marca 2013 r. w Zachełmnej odbyły się gminne spotkania z poezją i prozą. W tym roku organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa w Zachełmnej i Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów. Głównym celem konkursu było zaprezentowanie najciekawszych dzieł literatury polskiej i obcej oraz popularyzacja piękna i kultury języka polskiego. Każda szkoła mogła zgłosić po 4 recytatorów. W konkursie wzięło udział 28 uczniów z wszystkich szkół podstawowych gminy. Przy doborze repertuaru należało kierować się walorami literackimi, artystycznymi i wychowawczymi utworu oraz doborem dostosowanym do możliwości wykonawczych recytatora. W pracy z uczniem należało zwracać uwagę na zrozumienie treści, naturalność wypowiedzi i poprawność dykcji. Uczestnicy przygotowali do konkursu po dwa utwory: jeden pisany prozą (fragment), drugi utwór poetycki. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Przygotowany repertuar był ciekawy, pokazywał możliwości interpretacyjne recytujących i w większości dostosowany do możliwości wykonawczych recytatora. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Konkursowe zmagania oceniała Komisja w składzie:
1. Pani Barbara Wierzbicka – nauczyciel jęz. polskiego w Gimnazjum w Budzowie
2. Pani Krystyna Szczepaniak – polonistka, przewodnicząca Rady Gminy w Budzowie
3. Pani Danuta Kawa – dyrektor BiOAK gminy Budzów

Komisja konkursowa dokonała oceny recytatorów według następujących kryteriów:
1. Dobór repertuaru
2. Interpretacja tekstu
3. Kultura słowa
4. Ogólny wyraz artystyczny

przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

KATEGORIA KLAS I-III
I miejsce
Maria Głuc z SP nr 1 w Budzowie za interpretację wiersza Danuty Wawiłow „A jak będę dorosła” i prozy Małgorzaty Musierowicz „Szósta klepka”.

II miejsce
Jan Sałapat z SP w Bieńkówce za interpretację wiersza Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” i prozy Francesca Simon „Koszmarna księga koszmarnego Karolka”.

III miejsce
Jakub Mirocha z ZSP w Baczynie za interpretację wiersza Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” i prozy Anny Lewkowskiej „Sposób na krasnoludki”.

Wyróżnienie:
Krzysztof Kot z ZSP w Palczy za interpretację wiersza Jana Brzechwy „Leń” i prozy Grzegorza Kasdepke „Kacper z szuflady: Matematyka – mniam – mniam”.

Wyróżnienie:
Wiktoria Trzop z SP w Jachówce za interpretację wiersza Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” i prozy Jadwigi Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem”.

KATEGORIA KLAS IV-VI
I miejsce
Katarzyna Wrzodek z SP w Zachełmnej za interpretację wiersza Marii Terlikowskiej „Ziółko” i prozy Clive Staples Lewis`a „Lew czarownica i stara szafa”.

II miejsce
Tobiasz Urbański z ZSP w Palczy za interpretację wiersza Adama Mickiewicza „Komar” i prozy Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa”.

III miejsce
Joanna Głuc z SP nr 1 w Budzowie za interpretację wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” i prozy „Konkurs muzyczny”.

Wyróżnienie:
Gabriela Malina z ZSP w Baczynie za interpretację wiersza Juliana Tuwima „Dwa wiatry” i Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.

Wyróżnienie:
Julia Kołacz z SP w Bieńkówce za interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim” i prozy Sharon Creech`a „Absolutnie zwyczajny chaos”.

W wyniku eliminacji gminnych zostało wyłonionych 4 recytatorów, którzy będą reprezentować gminę Budzów na Powiatowym konkursie Recytatorskim w Makowie Podhalańskim. Są to następujący uczniowie: Maria Głuc, Katarzyna Wrzodek, Jan Sałapat, Tobiasz Urbański. Wszystkim uczestnikom konkursu składamy gratulacje, a laureatom życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.

Galeria