Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W PALCZY, PALCZA 2024 R.

Jak co roku, w ramach akcji Ferie Zimowe z Biblioteką i Ośrodkiem Animacji Kultury Gminy Budzów, w Bibliotece Publicznej w Palczy w dniach 12.02.-23.02.2024r. zorganizowano szereg zajęć, warsztatów, konkursów plastycznych oraz literackich dla dzieci i młodzieży przebywających na Feriach Zimowych w Gminie Budzów. Dodatkowo podczas Ferii uczestnicy mogli wziąć udział w zabawach plastycznych, rozgrywkach szachowych, bibliotecznej grze planszowej jak również wspólnym czytaniu bajek.

 W pierwszym dniu Ferii Zimowych 12.02.2024r. odbył się konkurs literacko – plastyczny „Wyklejana ilustracja do wiersza”. Zadaniem uczestników konkursu było wybranie ulubionego wiersza dla dzieci i wykonanie do niego wyklejanej ilustracji. W konkursie wzięło udział 8 uczestników. Dzieci zilustrowały m.in. wiersz Jana Brzechwy „Na Wyspach Bergamutach”, „Kaczka dziwaczka”, „Na straganie” itp. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Następnie dzieci wzięły udział w popularnej zabawie – kalambury.

13.02.2024r. odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Moja litera alfabetu”, podczas których dzieci wykonywały z tektury pierwsze litery swoich imion i ozdabiały je według własnego pomysłu. Następnie wzięły udział w konkursie literackim „ Abecadło – wiersz o literach”, który polegał na napisaniu wiersza z  pierwszymi literami imion uczestników i opowiadającego o nich. Na koniec wiersze zostały wklejone na zdobiony papier i udekorowane literami wykonanymi przez dzieci podczas warsztatów. W konkursie wzięło udział 11 osób. Dzieci otrzymały nagrody rzeczowe.

W dniu Świętego Walentego – 14.02.2024r. zorganizowano warsztaty plastyczne pt. „Obraz – serce z serca”. Podczas warsztatów licznie zebranie dzieci wspólnie wykonywały walentynkowy obraz. Najpierw wykonali kolorowe tło, a następnie każdy z uczestników wykonywał swoje serce. Papierowe serca zostały przytwierdzone do drewnianych krążków, które zostały ułożone na kolorowym tle w kształt serca tworzą przestrzenny obraz. W kolejnej części dnia odbył się konkurs plastyczny „Walentynowa kartka pełna miłości”. Powstały wspaniałe kolorowe walentynki. W konkursie wzięło udział 16 uczestników.

Czwartek 15.02.2024r. rozpoczął się od gry w statki „Ahoj przygodo!” Uczestnicy otrzymali plansze do gry i po omówieniu zasad rozgrywek rozpoczęli pirackie potyczki. Następnie odbył się konkurs plastyczny „Skrzynia skarbów”, który polegał na wykonaniu pudełka na swoje skarby. Dzieci wykazały się świetnymi pomysłami i zaprezentowały ciekawe prace. W konkursie wzięło udział 12 uczestników. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Na zakończenie dnia odbyło się wspólne czytanie pirackich opowiadań i snucie pirackich opowieści.

16.02.2024r. w bibliotece odbył się turniej wiedzy „Jeden z dziesięciu” oraz Spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki pt. „Pociąg do biblioteki”. Zebrane dzieci wraz z członkami KPB malowały kartony według własnych pomysłów, z których następnie zostały wycięte wagoniki do „Pociągu do Biblioteki”.

Kolejny tydzień Ferii Zimowych rozpoczęliśmy od warsztatów tkackich „Makatki i inne przeplatanki”, podczas których dzieci mogły poznać technikę tkania makatek, spróbować przeplatania i wspólnie stworzyć pierwszą makatkę. Następnie odbył się konkurs „Moja pierwsza makatka”. Uczestnicy konkursu mieli za zadnie wykonanie własnej makatki- przeplatanki z wykorzystaniem wcześniej przestawionych sposobów przeplatania. W wydarzeniu wzięło udział 9 uczestników. Na koniec dnia odbyła się zabawa plastyczna „porysunki – zamknij oczy i rysuj”, podczas której dzieci z zamkniętymi oczami, przekazując sobie kolorowe kredki, tworzyły abstrakcyjne rysunki.

We wtorek 20.02.2024r. zorganizowano konkurs plastyczny „Portret ulubionej postaci z bajki”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wybranie ulubionej postaci z bajki i wykonanie jej portretu farbami plakatowymi oraz pastelami. W konkursie wzięło udział 16 uczestników. Wykonano portrety m.in. „Kota w Butach”, „Bolka i Lolka”, „Peppy”, „Roszpunki”, „Króla Lwa”, „Kici Koci” itd. Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubieńcach i wykonały piękne prace. W kolejnej części dnia dzieci wzięły udział w Quizie literackim „Czy znasz tę bajkę”. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i wspólnie wykonywali quiz związany z baśniami i bajkami. Następnie wzięli udział w zabawie „porysunki – podaj dalej i rysuj”. Zabawa polegała na przekazywaniu sobie kartek i dorysowywaniu własnego elementu rysunku. W ten sposób powstało 16 różnorodnych rysunków. Ta zabawa bardzo spodobało się dzieciom i sprawiła im wiele radości, a efekt końcowy zaskoczył Nas wszystkich.

21.02.2024r. odbył się w bibliotece Kosmiczny dzień. Najpierw zorganizowano konkurs „Jestem planetom”. Uczestnicy konkursu mieli za zadnie wykonanie swoich planet odzwierciedlających ich samych. Dzieci z zapałem pracowali nas swoimi planetami, pojawiły się różnorodne kształty, elementy i kolory ponieważ każdy z Nas jest inny i czymś się wyróżnia. Po zakończeniu pracy uczestnicy konkursu prezentowali swoje planety, opowiadali co przedstawiają poszczególne elementy i w jaki sposób odzwierciedlają ich cechy charakteru. W konkursie wzięło udział 12 uczestników. Uczestnicy spotkania wykazali się niezwykłą inwencją twórczą i kreatywnością. Powstały wspaniałe i niezwykle ciekawe prace. W kolejnej części odbyły się warsztaty plastyczne „Nasz Wszechświat”, podczas których dzieci wykonywały pozostałe elementy wystawy: gwiazdy, rakiety, meteory oraz kolorowe słońce z promieniami wypełnionymi imionami uczestników spotkania. Tak powstała wystawa „Nasz Wszechświat”, którą można obejrzeć w bibliotece.

22.02.2024r. Rozpoczął się od zabawy plastycznej „Mazidła – zabawa paluszkami”. Każdy z uczestników otrzymał kartonik z kolorowymi kawałkami plasteliny. Zabawa polegała na rozcieraniu plasteliny paluszkami, tak by wypełnić cały kartonik i stworzyć ciekawy obraz. Pomysł na obrazek był dowolny. Tego dnia odbył się również konkurs literacko – plastyczny pt. „Okładka na książkę”. Zebrane dzieci wybierały swoją ulubioną książkę, uczyły się oprawiać ją w papier, a następnie miały za zadanie wykonać do niej okładkę według własnego pomysłu. Wśród wybranych książek pojawiły się „Kicia Kocia”, „Roszpunka”, „Kopciuszek”, „Jadzia Pętelka”, „Zakochany Kundel”, książki o samochodach, kosmosie i piłce nożnej. Uczestnicy konkursu jak zwykle wykazali się bardzo ciekawymi pomysłami. W konkursie wzięło udział 13 dzieci, wszystkie prace zostały nagrodzone.

W ostatni dzień Ferii Zimowych w bibliotece odbyła się biblioteczna gra planszowa pt. „Literackie zagadki i wyzwania”. Sala została wypełniona kolorowymi polami. Każde z pól kryło literacką zagadkę, zadanie do wykonania bądź czytelniczą łamigłówkę do rozwiązania. Uczestnicy gry kolejno rzucali kostką i poruszali się po planszy według wyrzuconych oczek. Dotarcie do mety okazało się nie lada wyzwaniem, wiele pól w grze utrudniało bowiem graczom poruszanie się na przód i zmieniało przebieg gry. Biblioteczna gra planszowa przysporzyła dzieciom wiele zabawy, często ich zaskakując i mocno rozbawiając.

Podczas Ferii Zimowych zostały ogłoszone trzy dodatkowe konkursy. Jednym z nim był konkurs czytelniczy „Najaktywniejszy Czytelnik Ferii Zimowych2024”. Konkurs trwał w dniach 12.02.-23.02.2024r. W konkursie wzięło udział 9 uczestników, którzy zostali nagrodzenie za aktywność czytelniczą podczas Ferii. Dodatkowo zorganizowano dwa konkursy: konkurs plastyczny „Walentynka Przyjaciela Książki” oraz wyzwanie czytelniczo – plastyczne „Zabierz książkę na Ferie i wykonaj do niej ilustrację”. Do konkurs „Walentynka Przyjaciela Książki” zgłoszono 2 prace, natomiast w wyzwaniu „Zabierz książkę na Ferie i wykonaj do niej ilustrację” wzięło udział 4 uczestników. Uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe.

W tym roku Bibliotekę odwiedziło dużo dzieci, które bardzo chętnie oddawały się kolejnym wyzwaniom i wykonały wspaniałe prace konkursowe. Nie zabrakło również Czytelników, którzy odwiedzili bibliotekę w poszukiwaniu lektur na Ferie.

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom Ferii Zimowych za wspólnie spędzony czas, zabawę, twórczość i radość, która długo unosiła się w bibliotece po zajęciach. Zapraszamy do biblioteki  na wystawę Ferie Zimowe 2024 oraz do obejrzenia relacji z ferii w galerii zdjęć.

Galeria

Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Wystawa Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Wystawa Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy Wystawa Ferie Zimowe w Bibliotece Publicznej w Palczy