W dniu 10 listopada 2022 r. w Budzowie odbył się Etap Powiatowy Małopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu suskiego. Konkurs zorganizowany został przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Celem konkursu jest odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród młodzieży, doskonalenie umiejętności recytacji wybranych tekstów, kształtowanie wrażliwości estetycznej, oswajanie młodzieży ze sztuką autoprezentacji i wystąpień publicznych, popularyzacja kultury języka oraz czystej i poprawnej mowy polskiej, zwiększanie zainteresowania młodzieży sztuką recytacji i kultury słowa, a także rozwijanie umiejętności różnicowania interpretacji tekstów poetyckich i prozatorskich.
Tegoroczny konkurs wpisuje się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego, który został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2022 roku. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie 2 polskich utworów romantycznych (poezja i proza) z okresu 1822-1863.
Recytatorzy pomimo trudnego zadania znakomicie zaprezentowali Romantyzm Polski, sięgając min. po utwory Adama Mickiewicza „Śmierć Pułkownika”, „Konrad Wallenrod”, „Ballady i Romanse”, „Reduta Ordona”, „Koza, kózka i wilk”, prezentując twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego „Ulana”, „Mistrz Twardowski”, „Chata za wsią”, a także „Poganka” Narcyzy Żmichowskiej , „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry oraz „Ostatnia z bajek” Cypriana Kamila Norwida.
Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: mgr Janusz Kociołek(naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej – polonista), mgr Małgorzata Skawińska (polonistka) oraz mgr Małgorzata Migas (polonistka).
Komisja konkursowa po wysłuchaniu i gruntownej ocenie recytatorów, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
– stopień opanowania tekstu,
– tempo wypowiedzi,
– prawidłowa wymowa,
– ton i intonacja głosu,
– ogólny wyraz artystyczny,
postanowiła przyznać następujące miejsca :
I miejsce – Anna Głuszek ze Szkoły Podstawowej im. księdza prałata Henryka Znamirowskiego w Stryszawie
II miejsce – Lena Ptaś ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Makowie Podhalańskim
III miejsce – Martyna Malina ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej
Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim!