Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

ZESPÓŁ REGIONALNY

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

Zespół Regionalny

XIV POWIATOWY KONKURS POTRAW I PALM WIELKANOCNYCH, BIEŃKÓWKA – 24.03.2018 R.

Tegoroczna, czternasta już w historii edycja Powiatowego Konkursu Potraw i Palm Wielkanocnych, odbyła się zgodnie z tradycją w Domu Wiejskim w Bieńkówce. Do konkursu zorganizowanego przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej przystąpiło w tym roku 10 Kół Gospodyń Wiejskich z obszaru powiatu suskiego. Zgodnie z założeniami konkursowymi, gospodynie przygotowały do oceny palmy oraz potrawy wielkanocne. Na stołach dominowały jaja faszerowane na kilkadziesiąt sposobów oraz wszelkiego rodzaju mięsiwa i wędliny. Nie brakowało też wielkanocnych żurków, rozmaitych sałatek i ciast. Na każdym stole obowiązkowo musiał być – obok jaj i wędlin – także chleb i chrzan. Reszta zależała już od fantazji gospodyń. Wyśmienitość i różnorodność wypieków i dań wielkanocnych oraz barwność i kunszt wykonanych palm sprawiły, że Komisja Konkursowa stanęła przed trudnym wyborem. Zanim jednak doszło do oceny przygotowanych stołów i palm wielkanocnych, uczestnicy konkursu wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzeli występ młodzieży i dzieci z „Grupy Apostolskiej” z Bieńkówki. Nawiązujące do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy oratorium słowno – muzyczne pt. „Gość oczekiwany” zostało napisane i wyreżyserowane przez panią Renatę Szczepaniak, opiekuna grupy. Gdy młodzi artyści zeszli ze sceny jurorzy ruszyli pomiędzy stoliki oceniając ich wystrój, przygotowane potrawy oraz palmy. Degustacji przygotowanych przez gospodynie przysmaków towarzyszył koncert Kapeli „Okovita”, która dała regionalny koncert.

W tegorocznym jury zasiedli: Zofia Bąbol – technik żywienia, Władysława Kulak – plastyk, regionalista oraz Andrzej Peć – etnograf. Po gorących obradach zdecydowali, że w kategorii „Palma Wielkanocna” zostaną nagrodzeni następujący uczestnicy:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Palczy
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Baczyna
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Osielca
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Tarnawianki” z Tarnawy Dolnej
wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy

W kategorii „Potrawy Wielkanocne” komisja oceniała walory smakowe potraw, nawiązanie do tradycji, estetykę podania i dekorację stołu. Biorąc pod uwagę właśnie te kryteria komisja wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Jachówki
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Bieńkówki
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Palczy
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Ojcowizna” z Tarnawy Dolnej
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Zachełmnej
wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich z Budzowa

 

Galeria