Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

ZESPÓŁ REGIONALNY

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

ZESPÓŁ REGIONALNY

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, 11 LISTOPADA 2016 R. – BUDZÓW

          Dzień 11 listopada to wielka data, symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. W tym dniu w 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

          Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości w Gminie Budzów rozpoczęła Uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, której przewodniczył   ks. Jan Gibała – Proboszcz Parafii w Palczy. Eucharystię celebrowali również Proboszcz Parafii w Budzowie – ks. Zbigniew Kaleciak, ks. Proboszcz Parafii w Bieńkówce – ks. Roland Hopciaś i ks. Proboszcz Parafii w Jachówce – ks. Stanisław Maślanka. Ks. Zbigniew Kaleciak w wygłoszonej homilii, jak również Wójt Gminy Jan Najdek w przemówieniu przywołali pamięć o tych wszystkich, którzy w walce niepodległą Polskę poświęcili swoje życie. Podkreślili, że musimy o nich pamiętać, ponieważ w przeciwnym razie ich poświęcenie i krew pójdą na marne. To wielu pokoleniom, które wywalczyły  niepodległą Polskę jesteśmy winni dbanie o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe, patriotyczne i religijne.  Zwrócili uwagę, że o wolność stale trzeba się troszczyć, strzec ją i stale pielęgnować. Po Mszy Św. rozległy się patriotyczne nuty – utwory  i pieśni tematycznie nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter Mszy nadała obecność pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkoły gimnazjalnej i szkół podstawowych gminy. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta  „Sygnał” z Budzowa. Po Mszy Świętej przy akompaniamencie orkiestry, uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający Poległych za Ojczyznę  w latach 1914-1920, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie tym, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.  Kwiaty złożyli Wójt Gminy Budzów,   Przewodnicząca Rady Gminy, Sekretarz Gminy, młodzież szkolna oraz delegacje kół gospodyń wiejskich z wszystkich sołectw gminy. Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa za poległych za Ojczyznę.

          Gminnym Obchodom Święta Niepodległości towarzyszył  „Bieg Niepodległości po Ziemi Budzowskiej”, zorganizowany po raz pierwszy w naszej gminie.   Tego dnia towarzyszyła wszystkim dobra pogoda, radosne nastroje, dużo uśmiechu   i wszechobecne barwy narodowe – kolory biały i czerwony. Po biegu zawodnicy, jak i kibice, mogli ogrzać się przy kubku gorącej herbaty i smakowitej kiełbasce z grilla. A na smakoszy dziczyzny czekał specjalnie przygotowany na tę okazję „dzik z grilla”. Piękna idea, jaką jest radość biegania zjednoczyła różne grupy wiekowe biegaczy. Oprócz biegów dziecięcych i młodzieżowych, były biegi kobiet i mężczyzn oraz biegi strażaków.

W kategorii dzieci szkół podstawowych „Dziewczynki” na dystansie 1000 m rywalizację wygrała Agata Lenik. Druga na mecie zameldowała się Emilia Mirocha. Podium uzupełniła   Julia Kania.

W tej samej kategorii wśród chłopców wygrał Jakub Frączek. Drugie miejsce zajął Konrad Kosek, przed Erykiem Strączkiem, który zajął miejsce III.

W  kategorii młodzież  szkół gimnazjalnych „Dziewczynki” na dystansie 2000 m I miejsce zdobyła Zuzanna Burliga, po niej uplasowała się Anna Chromy, a miejsce III   zajęła  Kamila Mirocha.

W tej samej kategorii wśród chłopców rywalizację wygrał Michał Pocielej,   drugi na mecie zameldował się Jakub Kołacz,  podium uzupełnił  Kacper Bałos.

W biegu sztafetowym Strażaków  I miejsce zajęło OSP z Zachełmnej.  Drugie OSP w Bieńkówce, a miejsce III OSP w Budzowie.

W Biegu Głównym  w klasyfikacji generalnej „Kobiet” na dystansie 4000 m wśród Pań najlepsze okazały się Panie:

I miejsce: Aneta Suwaj.  II miejsce: Elżbieta Pajak.   III Miejsce: Mirosława Światłoń.

W tej samej kategorii wśród Panów na podium stanęli kolejno:

I miejsce:  Adam Światłoń. II miejsce: Emanuel – Zaręba Głód.  III Miejsce: Sylwester Nowak.

W Biegu Głównym  w klasyfikacji wiekowej „Kobiety K16” na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie:

I miejsce: Justyna Malina. II miejsce: Sabina Brózda. III miejsce: Karolina Ceremuga.

Wśród Panów na podium stanęli kolejno:

I miejsce: Jakub Mosur. II miejsce: Sławomir Jurek. III miejsce: Dawid Gielata.

W Biegu Głównym  w klasyfikacji wiekowej „Kobiety 40+”na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie:

I miejsce. Danuta Chodurek. II miejsce: Magdalena Ficek. III miejsce egzekwo: Małgorzata Hnatusz, Janina Pieronkiewicz, Władysława Miś, Antonina Działowy i Joanna Kwaśnica.

Wśród Panów na podium stanęli kolejno:

I miejsce: Jan Lenik.   II miejsce: Sławomir Sergiel. III miejsce: Jerzy Dobosz.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

Galeria