Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

ORKIESTRY DĘTE

Zespół Regionalny

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

TWÓRCY LUDOWI

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH, BUDZÓW – 26 KWIETNIA 2018 R.

Dnia 26  kwietnia 2018 r. w Budzowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Gimnazjalnych zorganizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.  Konkurs miał na celu  popularyzację  piękna i kultury języka polskiego oraz prezentację dzieł literatury polskiej i obcej. Ponadto zmagania konkursowe pozwoliły gimnazjalistom sprawdzić się na scenie, zaprezentować swój talent, skonfrontować swoje umiejętności z innymi uczestnikami, jak również opanować  tremę. Do rywalizacji stanęło 24 uczestników ze szkół gimnazjalnych z terenu powiatu suskiego. Każdy gimnazjalista przygotował do recytacji wiersz i fragment prozy. W kategorii – poezja uczniowie najczęściej sięgali po twórczość Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza oraz ks. Jana Twardowskiego. Podczas prezentacji utworów pisanych prozą recytatorzy bardzo często wybierali teksty klasyków, czyli Antoine’a de Saint-Exupéry’ego czy Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Występy uczniów oceniało trzyosobowe jury w składzie: Ewa Romaniak – aktorka teatralna i filmowa, Małgorzata Skawińska – polonistka w Liceum Ogólnokształcącym w Suchej Beskidzkiej oraz Andrzej Róg – aktor teatru Stu w Krakowie. Komisja oceniając „bój na słowa” brała pod uwagę trafność doboru tekstu, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

I miejsce 
Tymoteusz Jezutek
ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zawoi Wilcznej za interpretację wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. „Co zginęło” i prozy Janusza Korczaka pt. „Pedagogika żartobliwa”

II miejsce
Emilia Suwaj
ze Szkoły Podstawowej w Lachowicach za interpretacje wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. „Niewidoma dziewczynka” i prozy Doroty Terakowskiej  pt. „Tam, gdzie spadają anioły”

III miejsce
Klaudia Kufel
ze Szkoły Podstawowej w Toporzysku za interpretację wiersza Mirona Białoszewskiego pt. „Karuzela z Madonnami” i prozy Sławomira Mrożka pt. „Wyznania o Zygmusiu”

Wyróżnienie:
Ewelina Kozina
z Gimnazjum nr 2 w Zawoi Wilcznej za interpretację wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Próba opisu”, „Głos wewnętrzny” i prozy Zbigniewa Herberta pt. „Higiena duszy”, „Serce”

Wyróżnienie:
Agata Chrząszcz
z Zespołu Szkoły i Schroniska w Stryszawie za interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Przyczynek do statystyki” i prozy Antonie de Saint Exupery pt. „Mały Książe”.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Komisja oczarowana sztuką recytacji takimi słowami podsumowała tegoroczne zmagania recytatorów:  „Dziękujemy za pełne zaangażowania interpretacje utworów. Gorące serca są nieodzowne przy recytacji. Gratulujemy odwagi zmierzenia się ze słowem”.

 

Galeria