BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

TWÓRCY LUDOWI

ZESPÓŁ REGIONALNY

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Imprezy Kulturalne

Warsztaty

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

KGW Baczyn

Koło Gospodyń Wiejskich w Baczynie zostało założone w 1933 roku. Pierwszą przewodniczącą Koła była pani Aniela Łuczak. Koło na początku swego istnienia skupiało 20 członkiń. Swoją działalność prowadziło do 1939 roku. Z inicjatywy pani Marii Kani z Bieńkówki ponownie reaktywowało swoją działalność w 1965 roku, licząc 25 członkiń. Ostatnią przewodniczącą Koła w tym okresie była pani Zofia Trelak. Przez 24 lata, aż do 1989 roku aktywnie krzewiło kulturę i oświatę swojej „małej ojczyzny”. Od początku istnienia organizacja pracowała na rzecz swojej lokalnej społeczności. Gospodynie organizowały liczne konkursy, kursy gotowania, pieczenia, szycia, haftu, prowadzenia gospodarstwa domowego, prania wełny i tkania lnu. Opiekowały się osobami starszymi i chorymi, w czasie żniw organizowały dziecińce. Urządzały dożynki, wieczorki kulturalne, przedstawienia teatralne i zabawy taneczne. W 2004 roku z inicjatywy pani Grażyny Łuczak, która została przewodniczącą Koła, wznowiło swoją działalność. Obecnie w skład Koła wchodzi 11 członkiń. Członkinie KGW z zapałem kultywują dziedzictwo kulturowe, promują region, folklor i tradycje ludowe oraz piękno całej budzowskiej gminy. Uczestniczą w imprezach organizowanych na terenie swojej wsi, gminy, powiatu i regionu. Są organizatorkami i współorganizatorkami gminnych imprez kulturalnych. Uświetniają i czynnie włączają się w organizację uroczystości kościelnych min. Parafiady w Budzowie. Społeczna praca Koła skupia się również na działalności szkoleniowej min. organizowaniu kursów pieczenia i gotowania dla młodzieży i dorosłych. Gospodynie podobnie jak ich poprzedniczki wspomagają ludzi w trudnej sytuacji, pomagają dzieciom specjalnej troski i uczą wzajemnej pomocy. Koło Gospodyń jest laureatem wielu konkursów min. I miejsce w Gminnym Konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” Budzów 2005 r., Budzów 2007 r., Budzów 2008 r. Budzów 2011 r. oraz II miejsce Budzów 2006 r., Budzów 2009 r., Budzów 2010 r., III miejsce w Powiatowym Konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” Bieńkówka 2011 r., I miejsce w kategorii „Potrawy Wielkanocne” w Powiatowym Konkursie Potraw i Palm Wielkanocnych – Bieńkówka 2011 r., II miejsce Budzów 2008 oraz wyróżnienie Bieńkówka 2007, II miejsce w kategorii „Palmy Wielkanocne” Budzów 2005, III miejsce Bieńkówka 2008 r., Bieńkówka 2011, I miejsce w kategorii potrawa w VI Powiatowym Konkursie o „Złotą Warzechę” Stryszawa 2006 r. Koło Gospodyń poprzez kultywowanie tradycji, kultury i folkloru wywiera silny wpływ na rozwój swojej „małej ojczyzny” i sprzyja integracji społeczności lokalnej.

Przewodnicząca: Grażyna Łuczak
Tel.887- 505-053

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z BACZYNA NA “SPOTKANIU OPŁATKOWYM” W DNIU 20 STYCZNIA 2020 R. W BUDZOWIE 

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z BACZYNA NA DNIACH GMINY BUDZÓW
W DNIU 18 SIERPNIA 2019 R.

SUKCES KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W BACZYNIE NA XVIII POWIATOWYM KONKURSIE KULINARNYM „O ZŁOTĄ WARZECHĘ”
W DNIU 17 LISTOPADA 2018 R. W LACHOWICACH 

17 listopada 2018 r.  w Lachowicach odbył się  XVIII Powiatowy Konkurs Kulinarny „O Złotą Warzechę”. W kulinarnych zmaganiach  wystartowało 18 ekip, a tematem przewodnim tegorocznego konkursu  były „Potrawy z Baraniny”.  Oprócz oceny samych potraw i zastosowania ciekawych połączeń smakowych w czasie degustacji jury zwracało uwagę także na kompozycję i prezentację konkursowych dań.

Do tegorocznego konkursu Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Baczyna przygotowały gołąbki z pęczakiem i  baraniny w sosie grzybowym, za które otrzymały II miejsce w kategorii: „Potrawa współczesna oparta na tradycjach regionalnych”.  Gospodynie z Baczyna  zaserwowały również  „Nalewkę różną”, która w kategorii: „Nalewki”  została nagrodzona III miejscem.

Paniom z KGW  z Baczyna dziękujemy, serdecznie gratulujemy i życzymy  kolejnych sukcesów !

źródło foto: www.powiatsuski.pl

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z BACZYNA NA DNIACH GMINY BUDZÓW
W DNIU 19 SIERPNIA 2018 R.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z BACZYNA NA DOŻYNKACH POWIATOWYCH W ŁĘTOWNI W DNIU 10 WRZEŚNIA 2017 R.

  

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z BACZYNA NA DNIACH GMINY BUDZÓW W DNIU 20 SIERPNIA 2017 R.

SUKCES KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W BACZYNIE NA XVI POWIATOWYM KONKURSIE KULINARNYM „O ZŁOTĄ WARZECHĘ”

19 listopada 2016 r.  w Lachowicach odbył się  XVI Powiatowy Konkurs Kulinarny „O Złotą Warzechę”. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu  były „Potrawy z Podrobów”. Po chwilach pełnych wrażeń, jury profesjonalnie i degustacyjnie wyłoniło laureatów konkursu. Na najwyższym podium w kategorii „Nalewki” stanęło Koło Gospodyń Wiejskich z Baczyna.  Nasze Panie zaserwowały niepowtarzalną „Nalewkę Buraczaną”. Nasze Panie  przygotowały również  do konkursu dwie potrawy: W kategorii „Potrawa Tradycyjna”  – „Flaczki Drobiowe”, za którą otrzymały wyróżnienie oraz w kategorii „Potrawa Współczesna oparta na tradycji”  „Kacza Wątróbkę z gruszkami”. W konkursie oceniano również „Nalewki”.

Paniom z KGW  z Baczyna dziękujemy,  serdecznie gratulujemy i życzymy  kolejnych sukcesów !

list_mini_warzecha2016-11list_mini_warzecha2016-32list_mini_warzecha2016-33list_mini_warzecha2016-42

SUKCES KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W BACZYNIE

08 września 2013 r.  odbyły się XV Dożynki Województwa Małopolskiego. Gospodarzem tegorocznych Dożynek były Rodaki z powiatu olkuskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. dziękczynna za zbiory, celebrowana przez księdza biskupa Grzegorza Kaszaka. Na uroczystość przybyło 71 delegacji wieńcowych z całego województwa małopolskiego. Gminę Budzów reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Baczyna. Jednym z najważniejszych punktów programu dożynek był Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych. Zgodnie z wymogami konkursu wieniec dożynkowy mógł zarówno nawiązywać do wzorów tradycji, jak i być dziełem czerpiącym ze współczesności. Najważniejsze aby wyrażał myśl i emocje względem darów ziemi, związanego z nimi trudu uprawy, spraw lokalności, wreszcie refleksji nad tym, co podobne wartości dziś znaczą. Ze wspaniałej strony zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich w Baczynie. Panie z KGW przystąpiły do konkursu w kategorii „Wieniec Współczesny” i zajęły zaszczytne I miejsce. To ogromny sukces, bo konkurencja była wielka.

Wieniec dożynkowy Koła Gospodyń Wiejskich w Baczynie należał do kategorii „Wieńca Współczesnego”. Wieniec przedstawiał Studnię, nawiązującą do symboliki biblijnej oznaczającej Ducha Świętego, którego potrzebujemy, aby żyć owocnym duchowym życiem. Studnia jest symbolem „żywej wody”, czyli wody życia, z której na przestrzeni lat i wieków czerpiemy siłę, nadzieje i otuchę. Przychodzimy do Jezusa jak do studni, aby zaspokoić najgłębsze pragnienia serca-zanurzyć się w Duchu Świętym. Tym samym wieniec nawiązuje do tradycji religijnej i podkreśla religijność mieszkańców powiatu suskiego. Zamiast czerpaka zastosowano różaniec upieczony z tegorocznego zboża. Każdy paciorek różańca to chleb symbolizujący owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich. Wiaderko do nabierania wody wykonano z naturalnego drewna. Wieniec wypleciony został z kilku odmian zboża uprawianego przez lokalnych rolników: trzech gatunków pszenicy-jarej, ozimej i wusiatki, owsa, żyta, jęczmienia, pszenżyta, jak również tradycyjnego zboża orkiszowego. Do dekoracji wieńca użyto zdobnictwa naturalnego – kwiaty z ogrodów podbabiogórskiego regionu. Wieniec przyozdobiony został również winogronami jako symbol Jezusa zrodzonego ze szlachetnego winnego szczepu. Wieniec wykonano ręcznie, tradycyjną metodą.

Laureatkom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za zaangażowanie, wszelki trud poniesiony w związku z udziałem w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.