KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

ORKIESTRY DĘTE

Zespół Regionalny

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, 11 LISTOPADA 2016 R. – BUDZÓW

Dzień 11 listopada to wielka data, symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. W tym dniu w 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości w Gminie Budzów rozpoczęła Uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, której przewodniczył   ks. Jan Gibała – Proboszcz Parafii w Palczy. Eucharystię celebrowali również Proboszcz Parafii w Budzowie – ks. Zbigniew Kaleciak, ks. Proboszcz Parafii w Bieńkówce – ks. Roland Hopciaś i ks. Proboszcz Parafii w Jachówce – ks. Stanisław Maślanka. Ks. Zbigniew Kaleciak w wygłoszonej homilii, jak również Wójt Gminy Jan Najdek w przemówieniu przywołali pamięć o tych wszystkich, którzy w walce niepodległą Polskę poświęcili swoje życie. Podkreślili, że musimy o nich pamiętać, ponieważ w przeciwnym razie ich poświęcenie i krew pójdą na marne. To wielu pokoleniom, które wywalczyły  niepodległą Polskę jesteśmy winni dbanie o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe, patriotyczne i religijne.  Zwrócili uwagę, że o wolność stale trzeba się troszczyć, strzec ją i stale pielęgnować. Po Mszy Św. rozległy się patriotyczne nuty – utwory  i pieśni tematycznie nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter Mszy nadała obecność pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkoły gimnazjalnej i szkół podstawowych gminy. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta  „Sygnał” z Budzowa. Po Mszy Świętej przy akompaniamencie orkiestry, uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający Poległych za Ojczyznę  w latach 1914-1920, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie tym, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.  Kwiaty złożyli Wójt Gminy Budzów,   Przewodnicząca Rady Gminy, Sekretarz Gminy, młodzież szkolna oraz delegacje kół gospodyń wiejskich z wszystkich sołectw gminy. Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa za poległych za Ojczyznę.

Gminnym Obchodom Święta Niepodległości towarzyszył  „Bieg Niepodległości po Ziemi Budzowskiej”, zorganizowany po raz pierwszy w naszej gminie.   Tego dnia towarzyszyła wszystkim dobra pogoda, radosne nastroje, dużo uśmiechu   i wszechobecne barwy narodowe – kolory biały i czerwony. Po biegu zawodnicy, jak i kibice, mogli ogrzać się przy kubku gorącej herbaty i smakowitej kiełbasce z grilla. A na smakoszy dziczyzny czekał specjalnie przygotowany na tę okazję „dzik z grilla”. Piękna idea, jaką jest radość biegania zjednoczyła różne grupy wiekowe biegaczy. Oprócz biegów dziecięcych i młodzieżowych, były biegi kobiet i mężczyzn oraz biegi strażaków.

W kategorii dzieci szkół podstawowych „Dziewczynki” na dystansie 1000 m rywalizację wygrała Agata Lenik. Druga na mecie zameldowała się Emilia Mirocha. Podium uzupełniła   Julia Kania.

W tej samej kategorii wśród chłopców wygrał Jakub Frączek. Drugie miejsce zajął Konrad Kosek, przed Erykiem Strączkiem, który zajął miejsce III.

W  kategorii młodzież  szkół gimnazjalnych „Dziewczynki” na dystansie 2000 m I miejsce zdobyła Zuzanna Burliga, po niej uplasowała się Anna Chromy, a miejsce III   zajęła  Kamila Mirocha.

W tej samej kategorii wśród chłopców rywalizację wygrał Michał Pocielej,   drugi na mecie zameldował się Jakub Kołacz,  podium uzupełnił  Kacper Bałos.

W biegu sztafetowym Strażaków  I miejsce zajęło OSP z Zachełmnej.  Drugie OSP w Bieńkówce, a miejsce III OSP w Budzowie.

W Biegu Głównym  w klasyfikacji generalnej „Kobiet” na dystansie 4000 m wśród Pań najlepsze okazały się Panie:

I miejsce: Aneta Suwaj.  II miejsce: Elżbieta Pajak.   III Miejsce: Mirosława Światłoń.

W tej samej kategorii wśród Panów na podium stanęli kolejno:

I miejsce:  Adam Światłoń. II miejsce: Emanuel – Zaręba Głód.  III Miejsce: Sylwester Nowak.

W Biegu Głównym  w klasyfikacji wiekowej „Kobiety K16” na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie:

I miejsce: Justyna Malina. II miejsce: Sabina Brózda. III miejsce: Karolina Ceremuga.

Wśród Panów na podium stanęli kolejno:

I miejsce: Jakub Mosur. II miejsce: Sławomir Jurek. III miejsce: Dawid Gielata.

W Biegu Głównym  w klasyfikacji wiekowej „Kobiety 40+”na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie:

I miejsce. Danuta Chodurek. II miejsce: Magdalena Ficek. III miejsce egzekwo: Małgorzata Hnatusz, Janina Pieronkiewicz, Władysława Miś, Antonina Działowy i Joanna Kwaśnica.

I miejsce: Jan Lenik.   II miejsce: Sławomir Sergiel. III miejsce: Jerzy Dobosz.