ZESPÓŁ REGIONALNY

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI – 10-11 LISTOPADA 2018 R.

11 listopada to Narodowy Dzień Niepodległości. W tym roku wyjątkowy – bo minęło 100 lat od dnia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.  Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Obchody stulecia niepodległości w  Gminie Budzów rozpoczęły się od organizacji “III Biegu Niepodległości po Ziemi Budzowskiej”. Patriotyczne bieganie dla zdrowia i  dobrego samopoczucia to świetny sposób na uczczenie Święta Niepodległości. W tegorocznej edycji Biegu wzięło udział 158 osób, które postanowiły  na sportowo uczcić Niepodległość. Uczestnicy biegu w zależności od wieku  mieli do pokonania pętle na dystansach 500m, 1000m, 2000m, 4000 m. Na mecie na wszystkich czekała gorąca herbata, pyszny bigos i słodkie przekąski.

Oto wyniki sportowych zmagań:

W kategorii: Bieg Uczniów Szkół Podstawowych klas III–IV – Dziewczęta  na dystansie 500 m rywalizację wygrała  Weronika Socha. Druga na mecie zameldowała się  Maria Sala. III miejsce zajęła Emilia Frączek.  W tej samej kategorii wśród chłopców wygrał  Marcin Mirocha. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Putyra, przed  Krystianem Wrzodkiem, który zajął miejsce III.

W kategorii: Bieg Uczniów Szkół Podstawowych klas V-VI – Dziewczęta  na dystansie 1000 m zwyciężyła  Amelia Jurek. Drugie miejsce na podium zdobyła Klaudia Łuczak. III miejsce przypadło Julii Soból.  W tej samej kategorii wśród chłopców wygrał  Wiktor Kania. Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Wrzodek, a jako trzeci na mecie zameldował się Szymon Strączek.

W  kategorii Bieg Uczniów Szkół Podstawowych klas VII–VIII – Dziewczęta  na dystansie 2000 m I miejsce zdobyła  Anna Chromy, po niej na II miejscu uplasowała się  Natalia Jończyk, a miejsce III  zajęła  Agata Lenik. W tej samej kategorii wśród chłopców rywalizację wygrał  Jakub Kołacz,  drugi na mecie zameldował się Wiktor Koper,  podium uzupełnił  Jakub Frączek.

W biegu sztafetowym Strażaków  I miejsce zajęło OSP w Bieńkówce.  Drugie miejsce wywalczyło OSP w Zachełmnej, a miejsce III zdobyło OSP w Jachówce. W Biegu Głównym w klasyfikacji wiekowej „Kobiety K16-40” na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie: I miejsce: Aneta Suwaj,  II miejsce: Patrycja Szczęch, III miejsce:  Aleksandra Kaputa. Wśród Panów w klasyfikacji wiekowej „Mężczyźni M16-40”na podium stanęli kolejno: I miejsce:  Szymon Kastelik,  II miejsce: Szymon Pochopień, III miejsce:  Rafał Gwiżdż. W Biegu Głównym  w klasyfikacji wiekowej „Kobiety 40+” na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie: I miejsce.  Elżbieta Pająk. II miejsce:  Stanisława Głowacz. Wśród Panów w klasyfikacji wiekowe „Mężczyźni M40+” na podium stanęli kolejno: I miejsce: Witold Bulik,  II miejsce: Jan Myśliwiec, III miejsce: Jan Lenik.

W drugim dniu obchodów Święta Niepodległości w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę, której przewodniczył ks. Jan Gibała. W tym dniu homilię wygłosił ks. Zbigniew Kaleciak, który w swoim kazaniu nawiązał do historii naszej Ojczyzny i przypomniał jak trudna była droga Polaków do odzyskania niepodległości. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter mszy nadała obecność pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych i szkół podstawowych gminy. Po Mszy Św. rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych i legionowych w wykonaniu uczniów Gimnazjum z Budzowa. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Jan Najdek, który w swoim  przemówieniu  podkreślił, jak ważna dla Polaków jest potrzeba obchodzenia tego święta i zachęcił wszystkich zgromadzonych do radosnego świętowania. Po przemówieniu wójta uczestnicy obchodów przy dźwiękach Orkiestry Dętej „Sygnał” z Budzowa udali się pod pomnik upamiętniający Poległych za Ojczyznę w latach 1914-1920, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie tych, którzy stracili swoje życie w walce za wolną Polskę. Uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą za poległych za Ojczyznę.