Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

ORKIESTRY DĘTE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

FERIE 2018 W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W PALCZY

W okresie od 12 do 23 lutego 2018 r. podczas ferii zimowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Palczy odbyły się liczne konkursy i zajęcia plastyczne dla dzieci. Chociaż zimowa aura za oknem dawała się we znaki, chętnych dzieci do udziału w zajęciach nie brakowało.

Podczas zajęć i konkursów plastycznych dzieci miały możliwość wykonać przy pomocy różnorodnych technik plastycznych ciekawe i kolorowe prace. Było lepienie z modeliny i rysowanie na drewnianych tabliczkach, z których uczestnicy zajęć tworzyli ozdobne magnesy. Oprócz ozdobnych magnesów, dzieci wykonywały także inne przedmioty mające praktyczne zastosowanie. Poprzez ozdobienie słoików według własnego pomysłu dzieci stworzyły jedyne w swoim rodzaju lampiony. Niektóre zostały obsypane kolorowym brokatem, inne obklejone wstążkami i koronkami, pozostałe pokolorowane farbkami i przyozdobione różnymi naklejkami. Wspaniałej zabawy dostarczyło także uczestnikom zajęć plastycznych wykonywanie witraży z papieru i bibuły. Wycinanie witraży oprócz tego, że było przyjemne i twórcze, to uczyło również precyzji. Wymagająca cierpliwości działalność plastyczna dała piękne efekty w postaci kolorowych motyli i serc. Natomiast z papierowych talerzyków zostały „wyczarowane” rozmaite zwierzaki. To zadanie okazało się bardzo twórczym zajęciem, które przyniosło efekty w postaci kolorowych rybek, baranków i świnek. Wymyślanie i tworzenie tekturowych zwierzątek było świetnym ćwiczeniem rozwijającym wyobraźnię przestrzenną. Kolejną techniką plastyczną, z którą dzieci miały styczność podczas zajęć w bibliotece była „wydrapywanka”. Na zamalowanych kredkami świecowymi kartkach nakładano grubą warstwę czarnej farby, która po wyschnięciu stanowiła świetną bazę do stworzenia jakiegoś rysunku. Poprzez wydrapywanie czarnej farbki dzieci stworzyły piękne rysunki o dowolnej tematyce.

W dniu 12 lutego 2018r. odbył się konkurs plastyczny pn. „Projektowanie karnawałowych masek”. Ozdobione cekinami i mieniącym się brokatem maski świetnie oddawały nastrój trwającego jeszcze karnawału. W konkursie wyróżniono i nagrodzono 6 prac.

W przededniu święta Zakochanych, czyli 13 lutego 2018 r. w bibliotece zorganizowano konkurs plastyczny pn. „Kartka walentynkowa”. W wykonanych walentynkach dominował kolor czerwony. Podczas tworzenia kartki dzieci próbowały swoich sił w wykonaniu jakiegoś detalu czy elementu ozdobnego na laurce metodą „quillingu”. Nagrodzono autorów 3 prac.

W dniu 16 lutego 2018 r. zorganizowano konkurs plastyczny pn. „Zwierzaki z papierowych rolek”. W tym konkursie kreatywność i dziecięca wyobraźnia odegrała ogromną rolę. Zwykłe tekturowe rolki po odpowiednim pokolorowaniu i umiejętnym ozdobieniu przeobraziły się w m.in. w koty, węże, pszczółki, myszki i rekiny. W konkursie udział wzięło 5 uczestników, którzy zostali nagrodzeni.

W dniu 21 lutego 2018 r. odbył się konkurs plastyczny pn. ,,Rysunek na szkle”. Na szklanych arkuszach uczestnicy konkursu malowali farbami rysunki. Dominowała tematyka zimowa, ale nie zabrakło również portretów księżniczek i innych postaci bajkowych. W konkursie udział wzięło 8 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Oprócz zajęć i konkursów plastycznych codziennie odbywały się konkursy bądź quizy wiedzowe, w których uczestnicy mogli pochwalić się znajomością wiedzy ogólnej, przysłów czy bajek i baśni. Część konkursów miała charakter indywidualny, natomiast niektóre turnieje przeprowadzane były drużynowo. Dzięki temu, że uczestnicy rywalizowali ze sobą zespołowo, uczyli się w obrębie własnej grupy współpracy i komunikacji.

W dniu 13 lutego 2018 r. przeprowadzono konkurs pn. „Familiada”. Zabawa wzorowano na popularnym programie telewizyjnym oprócz tego, że sprawdzała znajomość wiedzy ogólnej i wymagała refleksu podczas udzielania odpowiedzi, sprawiła uczestnikom dużo radości. W konkursie udział wzięło 8 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

W dniu 14 lutego 2018 r. odbył się konkurs pn. „Jeden z dziesięciu”. Konkurs podobnie jak znany teleturniej odbył się w trzech etapach. Uczestnicy odpowiadali ustnie na pytania związane z wiedzą ogólną. W konkursie udział wzięło 10 osób. Trzej najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody.

W dniu 15 lutego 2018 r. zorganizowano konkurs muzyczny pn. „Jaka to melodia?” Odgadywanie piosenek po usłyszeniu fragmentu melodii okazało się  dla uczestników łatwym zadaniem. Zawodnicy mogli pochwalić się duża wiedzą zarówno w kategorii muzyki pop, muzyki biesiadnej, jak również  disco- polo. Prawie wszystkie przygotowane zagadki muzyczne zostały prawidłowo rozwiązane. Konkursowe zmagania przyniosły uczestnikom dużo radości i satysfakcji.  W „Jakiej to melodii?” wzięło udział 6 osób. Trzej najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody.

W dniu 16 lutego 2018 r. odbył się quiz wiedzy o bajkach pn. „Czy pamiętasz tą bajkę?” Konkurs został przeprowadzony ustnie, a zadawane pytania dotyczyły popularnych bajek, baśni, legend i wierszy dla dzieci. Do tego konkursu przystąpiło 10 osób, a trzej zawodnicy z największą liczbą zdobytych punktów otrzymali nagrody.

W dniu 19 lutego 2018 r. rozegrano kolejny turniej drużynowy pn. „Zgaduj, zgadula”. Liczne zagadki i łamigłówki okazały się nie lada wyzwaniem intelektualnym. Współpraca między zawodnikami zaowocowała zwycięstwem 6- osobowej drużyny „No-Life”, która zdobyła nagrody rzeczowe.  W konkursie udział wzięło łącznie 12 osób.

W dniu 20 lutego 2018 r. zorganizowano konkurs pn. „Koło Fortuny”. Zadaniem uczestników było odgadnięcie haseł z różnorodnych dziedzin np. takich jak tytuł książki, imię i nazwisko znanej osoby, zabytek, tytuł piosenki.  W konkursie udział wzięło 6 uczestników. Trzej najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody.

W dniu 21 lutego 2018 r. przeprowadzono konkurs pn. „Gwara mojego regionu”.  Uczestnicy konkursu zgadywali znaczenie słów, których używało się niegdyś w życiu codziennym.  Rozszyfrowanie sensu słów takich jak: „kołoc” czy „gnotek” okazało się niełatwym zadaniem. Dzięki uczestnictwu w konkursie dzieci przypomniały sobie mowę naszych dziadków. Do konkursowych zmagań przystąpiło 10 osób. Trzej najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody.

W dniu 22 lutego 2018 r. odbył się konkurs pn. „Kocham Cię Polsko”. Rozgrywka wzorowana na popularnym teleturnieju składała się z kilku rund. Konkurencje takie jak: kalambury, głuchy telefon, muzyczne licytacje czy kto kim jest, były nie lada wyzwaniem, ale okazały się również świetną zabawą.  W konkursie wzięło udział 8 osób. Zwycięska drużyna – 4 osoby otrzymały nagrody. W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs pn. ,,Żeby kózka nie skakała… , czyli quiz wiedzy o przysłowiach”.  W konkursie udział wzięło 12 osób. Quiz miał formę pisemną, a pytania dla uczestników zostały przygotowane w trzech kategoriach dostosowanych do wieku zawodników. Pięciu najlepszych uczestników otrzymało nagrody.

Ostatnią rozgrywką zorganizowana podczas ferii zimowych był „Turniej Tenisa Stołowego”, który odbył się w dniu 23 lutego 2018r. Do turniej przystąpili sami chłopcy. W sportowym zmaganiu wzięło udział 8 zawodników. Osoby, które miały na koncie największą  liczbę zwycięskich setów wygrały. Nagrodzono trzech  najlepszych tenisistów.

Ferie zimowe w bibliotece upłynęły w miłej i wesołej atmosferze.

Galeria