Tryb kontrastowy
Rozmiar tekstu:
 
 
 

BIBLIOTEKA I OŚRODEK
ANIMACJI KULTURY
GMINY BUDZÓW

bioak Budzow

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

Zespół Regionalny

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

IMPREZY KULTURALNE

TWÓRCY LUDOWI

Zespół Regionalny

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

ORKIESTRY DĘTE

IMPREZY KULTURALNE

ZESPÓŁ REGIONALNY

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

IMPREZY KULTURALNE

DNI GMINY BUDZÓW, 18-19 SIERPNIA 2018 R.

W dniach 18-19 sierpnia 2018 r. odbyły się coroczne obchody “Dni Gminy Budzów”, połączone z Gminnymi Dożynkami. Sobotnie popołudnie zostało przygotowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy. Pierwszym punktem programu było przedstawienie skierowane do dzieci pt. „To już lato, co Ty na to”.  Przedstawienie dostarczyło młodym widzom wiele zabawy i radości.  Widowisko dla dzieci oprócz śmiesznych historyjek i skeczy przekazało również cenne informacje na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Po zakończonym spektaklu rozpoczęły się animacje dla dzieci – zagadki, konkursy i gry taneczne zachęciły publiczność do wspólnej zabawy.  W ramach profilaktyki w tym dniu również policjanci z Powiatowej Komendy Policji z Suchej Beskidzkiej uwrażliwili dzieci na temat bezpiecznego wypoczynku. Policjanci szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo podczas aktywnego wypoczynku w wodzie i nad wodą. Dzięki wizycie policjantów najmłodsi uczestnicy Gminnego Święta mieli możliwość przymierzenia munduru policyjnego, zrobienia serii odcisków palców, a także zobaczenia jak wygląda policyjny radiowóz w środku. Sobotni wieczór dedykowany był młodzieży i dorosłym. Na budzowskiej scenie wystąpiła Biesiada Polska, która zaprezentowała znane polskie przeboje. Po koncercie nadszedł czas na gwiazdę wieczoru – Eleni. Licznie zgormadzona publiczność wspólnie z artystką mogła zaśpiewać przeboje takie jak „Miłość jak wino,” czy „Troszeczkę ziemi troszeczkę słońca”. Pierwszy dzień imprezy zakończyła dyskoteka dla młodzieży.

Drugi dzień “Dni Gminy Budzów” rozpoczęła uroczysta Msza Święta Dożynkowa sprawowana w intencji rolników gminy, której przewodniczył ks. Zbigniew Kaleciak. Po Mszy Świętej na scenie pojawił się wójt gminy Jana Najdka, który przywitał wszystkich zebranych na dożynkach gości. Podczas tegorocznych dożynek honory starostów  pełnili wzorowi rolnicy z Bieńkówki: Pani Cecylia Polak i Pan Leszek Goryl. Jak każe obyczaj wręczyli oni gospodarzowi gminy- wójtowi Janowi Najdkowi tradycyjny bochen chleba.  Wójt i Starostowie Dożynek obdzielili symbolicznym kawałkiem chleba zgromadzonych na uroczystościach gości. Po skosztowaniu chleba przyszedł czas na występy sceniczne. Najpierw swoje umiejętności muzyczne przedstawiła Orkiestra Dęte z Bieńkówki, która zaprezentowała bardzo szeroki repertuar. Wśród prezentowanych utworów nie zabrakło kompozycji patriotycznych nawiązujących do przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po występie orkiestry nastąpiło tradycyjne ośpiewywanie wieńców przez przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich ze wszystkich sołectw gminy Budzów. Do tegorocznego Gminnego Konkursu Wieńca Dożynkowego zgłoszono 3 wieńce w kategorii „Wieniec Tradycyjny” i 3 wieńce w kategorii „Wieniec Współczesny”. W kategorii „Wieniec Tradycyjny” zwyciężył wieniec uwity przez Gospodynie z Bieńkówki. II miejsce zajął wieniec autorstwa członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Budzowa. Natomiast III miejsce zdobył wieniec wykonany przez przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Baczynie.  W kategorii „Wieniec Współczesny” I miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Jachówki, na II miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Palczy, natomiast III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Zachełmnej.

Po części dożynkowej na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta „Sygnał”  z Budzowa. Orkiestra, która zaprezentowała utwory zarówno z dziedziny muzyki rozrywkowej i tanecznej, jak również muzyki poważnej wspaniale bawiła zgromadzoną publiczność. Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Regionalnego „Budzowskie Kliszczaki”, który swoim repertuarem przybliżył piękno góralskiego tańca i czar muzyk ludowej. Dużo zabawy dostarczył również zespół biesiadny „Kamraty” przedstawiając program biesiadny w typowym śląskim klimacie, okraszonym dużą dozą dowcipów, konkursów i skeczy. Po występie biesiady o godz. 20.00 pojawiła się gwiazda wieczoru – Andrea Lattari. Płynące z głośników włoskie przeboje sprawiły, że cała zgromadzona publiczność bawiła się doskonale. Podczas występu solisty z Italii na scenie zagościły utalentowały tancerki, które dodatkowo zachęciły publiczność do wspólnego tańca. Po zabawie w włoskim stylu przyszedł czas na rockowy występ w wykonaniu rodzimego zespołu Casma. Ostatnią grupą, która w tym dniu wystąpiła na budzowskiej scenie był zespół „Contra Band”. Tańcom i pląsom nie było końca, a zabawa pod gwiazdami trwała do późnych godzin nocnych.

Imprezie towarzyszył kiermasz książki, stoiska gastronomiczne oraz atrakcje wesołego miasteczka. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli wziąć udział w konkursach rodzinnych, w których można było zdobyć nagrody.

Galeria